Загружаємо...
Ви тут:  Головна  >  Аналітика  >  Новина

235 порушень свободи слова зафіксовано в Україні у 2018 році, на Закарпатті 3 – дослідження ІМІ

30.01.2019  /  0 Коментарів

У 2018 році на неокупованій території України ІМІ зафіксував 235 випадків порушень свободи слова. Із них безпосередньо на території Закарпатської області трапилося три випадки.

235 випадків порушень – ця цифра є меншою, ніж за аналогічний період 2017 року, коли було зафіксовано 281 порушення (для порівняння, у 2016 році було 264 порушень, у 2015 році – 310, у 2014 році – 995). Такими є дані щорічного дослідження Інституту масової інформації (ІМІ) “Барометр свободи слова”.

За інформацією регіонального представника ІМІ в Закарпатській області Ярослава Гулана, інциденти при роботі працівників ЗМІ минулого року зафіксовані у травні, червні та у грудні. Так, 16 травня власник одного з кінотеатрів в Ужгороді напав на власкора телеканалу «СТБ», коли той вирішив зняти на відео конфлікт між відвідувачкою та адміністрацією закладу. 13 червня у закарпатському селищі Усть-Чорна місцеві жителі фізично перешкоджали знімальній групі проекту «Стоп корупції» потрапити до лісу. 22 грудня невідомий чоловік в Ужгороді погрожував знімальній групі телеканалу «Сіріус» на території, де проводилися зйомки.

Загалом, за даними дослідження ІМІ, у першому півріччі 2018 року спостерігався ріст кількості порушень, особливо фізичної агресії, порівняно з 2017 роком. Однак у другому півріччі, орієнтовно з серпня, відбулася певна «стабілізація» кількості порушень прав журналістів.

«Протягом першого півріччя 2018 року ми спостерігали різкий ріст нападів на журналістів та проявів фізичної агресії. У той же час протягом другого півріччя ми не спостерігали різких «піків». Ми пов’язуємо це з кількома причинами: по-перше, з публічним резонансом після жорсткого нападу на активістку Катерину Гандзюк, і надзвичайно негативною реакцією суспільства і міжнародної спільноти на цей випадок, що, можливо, дещо охолодило потенційних нападників. Так само, ми не виключаємо, що убивство Гандзюк могло мати і певний охолоджуючий ефект на журналістів, особливо в регіонах, які почали більш обережно критикувати – це питання потребує окремого дослідження. І нарешті, ми спостерігаємо затишшя перед традиційною «бурею» виборчих процесів 2019 року», – заявила виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк.

Основним викликом для свободи слова у 2018 році стала фізична агресія щодо журналістів. Категоріями-лідерами за кількістю порушень стали перешкоджання, погрози та напади на журналістів (для порівняння, у 2017 році це були перешкоджання, доступ до інформації, та погрози). Із загальної кількості порушень, 173 випадки стосувалися саме фізичної агресії щодо журналістів.

Лідером за кількістю порушень у 2018 році стала категорія “перешкоджання законній професійній діяльності журналістів” – 96 випадків (ця цифра більше, ніж у 2017 році, коли було зафіксовано 92 випадки перешкоджань). Ця категорія упевнено посідає першу позицію від початку року. Найбільше журналістам перешкоджали, як і минулого року, приватні особи, місцева влада, депутати та правоохоронці.

Друге місце посіла категорія “погрози і залякування журналістів” – 33 випадки (у 2017 році погроз було зафіксовано більше – 38). Погрожували журналістам переважно приватні особи, місцева влада та депутати.

Третє місце посіла категорія “побиття та напади” – 31 (для порівняння, у 2017 році було зафіксовано 30 таких випадків).

За кількістю порушень на четвертому місці опинилися категорія “обмеження доступу до публічної інформації” – 19 випадків. За аналогічний період 2017 року року було зафіксовано вдвічі більше таких випадків – 41, і посідала ця категорія другу позицію. Цього року обмежували доступ журналістів до публічної інформації найчастіше органи центральної та місцевої влади.

П’яте місце за кількістю порушень посіли кібер-атаки – 15 випадків, за аналогічний період 2017 року зафіксована така ж кількість порушень.

Регіоном-лідером за кількістю порушень прав журналістів з початку року так і залишається Київ з областю (97). Далі йдуть Миколаївщина (16 випадків), Дніпропетровщина та Полтавщина (по 12), Одещина (11), Львівщина (10). В інших регіонах зафіксовано по дев’ять, сім, шість, п’ять, чотири, три, два та по одному випадку. Зауважимо, що цьогоріч Дніпропетровщина та Львівщина уперше увійшли до першої п’ятірки регіонів-лідерів за кількістю порушень прав журналістів. Водночас Миколаївщина та Полтавщина вже третій рік лишаються у цій першій п’ятірці.

Порушували переважно право журналістів на професію, згідно з моніторингом, приватні особи, представники центральної та місцевої влади та правоохоронці.

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за наступними категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний та політичний тиск, юридичний тиск та кіберзлочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту включаються лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You might also like...

Лебеді-шипуни все частіше обирають для гніздування Ужгород (ВІДЕО)

Read More →